top of page

Pastacılık ve doğum günü pastasının hikayesi


Bilinen ilk doğum günü kutlaması MÖ 3000’lerde yaşayan bir Mısır firavununa aitti. Babil kraliyet ailesinin erkek çocuklarının doğum günleri de kaydediliyor ve kutlanıyordu. Mısır ve Pers medeniyetlerinden asırlar sonra Yunanlılar Ay tanrıçası Artemis’in yeniden doğuşunu kutlamaya başladılar. Bunun için her ayın altıncı günü pasta kesiliyordu. Pastanın üzerindeki mumlar ay ışığını simgeliyordu.

12. yüzyıldan sonra doğum günü kutlamaları halka yayıldı ve kadınlar için de yapıldı. İlk kez Almanlar 13. yüzyılda çocuklarının doğum günlerinde pasta kesmeye başladı. Kutlamalar gün ağarırken başlıyor; akşam yemeğine kadar devam ediyor; pastanın üzerindeki mumlar sürekli yakılıyordu. Mumlar çocuğun yaşından bir fazla adette oluyordu. Bu fazla mum bir gün sönecek hayat ışığını simgeliyordu.

Pastanın tarihi ise insanların ilk ekmeği yapmaları ve ekmeği tatlandırmalarına dayanıyor. Pastacılık eski Yunan ve Roma döneminde gelişti, Amerika’nın keşfi sonrasında yaşanan şeker ve kakao bolluğu ile ilerledi.

1789’daki Fransız Devrimi sonrasında işsiz kalan kraliyet pastacıları pasta imalathaneleri açarak pastayı halka yaydılar. 18. yüzyılda pastacı Vatel’in buluşu “krem şanti” pastacılığa farklı bir boyut getirdi. Sanayi Devrimi sonrasında pastacılıktaki malzeme çeşitliliği ve üretim arttı.

Bugün pastalar lezzetleri ve özel tasarımları ile doğum günlerini ve diğer özel günleri renklendirerek davetlerin baş köşesinde yer almaya devam ediyor.


bottom of page